ثبت شبکه اجتماعی

ثبت شغل

ثبت پروژه

ثبت مشاور املاک

سپردن ملک

راهکارهای جلوگیری از مشکلات حقوقی در زمان خرید زمین

شاید برای شما و یا برای اطرافیانتان پیش آمده باشد که بعد از اینکه زمینی را خریداری کرده اید با یک سری مشکلات از قبیل وقفی بودن زمین، به فروش رسیدن زمین به چند نفر به اضافه ی خود شما و یا غلابی بودن سند زمین مواجه شده اید. راهکارهایی که سعی کرده ایم برای شما در این مقاله بیان کنیم به شما کمک میکند تا دچار چنین مشکلاتی نشوید.

نقش زمین در معامله

فرض کنید شخصی به شما زمینی را می فروشد که این زمین در خیابانی که دارای خانه های مسکونی است واقع شده و شما پس از انجام معامله قصد دارید در زمینی که خریده اید و بابت آن بسیار خوشحال هستید یک آپارتمان چندواحدی بسازید بنابراین به شهرداری مراجعه می کنید تا از شهرداری پروانه مسکونی بگیرید اما شهرداری به شما میگوید که زمین برای ساخت ساختمان آموزشی است و شما حق ساختن ساختمان مسکونی را ندارید و اینجاست که میفهمید چه اتفاق تلخی برای شما افتاده است به هرحال برای رفع مشکلتان باید دادخواستی به دادگاه بدهید و تقاضای بطلان معامله را بکنید.

البته نکته ای که باید به آن توجه کنید این است که اگر دچار چنین مشکلی بشوید یعنی زمینی را به قصد ساخت ساختمان مسکونی خریداری کنید و بعدا متوجه شوید که زمین برای ساخت ساختمان آموزشی است و نه چیز دیگر، طبق قانون 235 مدنی حق فسخ قرارداد را خواهید داشت.

شرط

فرض کنید با شخصی برای خرید زمینی قراردادی را امضاء می کنید، در قرارداد شرط و شروطی قید شده است که این قرارداد هم به امضای شما میرسد و هم طرف مقابلتان که درصورت محقق نشدن هریک از شرایط هرکدام از طرفین معامله می توانند قرارداد را فسخ کنند. سوالی که پیش می آید این است که آیا هرکدام از اشخاص در معامله می توانند بعد از یک زمان طولانی که خرید یا فروش صورت گرفته و شرطی از شروط موجود در قرارداد محقق نشده است قرارداد را فسخ کند؟؟ خیر ، به این دلیل که یک تاریخی در رابطه با مهلت طرفین برای فسخ معامله در قرارداد قید خواهد شد و فسخ قرارداد بعد از طولانی مدت امکان پذیر نیست.

زمین های قولنامه ای

همانطور که می دانید خرید و فروش زمین های قولنامه ای برخلاف قوانین و مقررات مسکن می باشد و این اصلا عاقلانه نیست که بخواهید اندوخته ی مالی خود را در اختیار کسی قرار دهید که زمین های قولنامه ای را می فروشد بنابراین بهترین راه برای اینکه اسیر چنین افرادی نشوید و سرتان کلاه نرود این است که قبل از خرید هر زمینی یک استعلام بگیرید که آیا زمین قبلا فروخته شده است یا نه ؟ و آیا زمین قولنامه ای است یا نه؟

فقط داخل شهر معامله کنید

این را به یاد داشته باشید که هر نوع نقل و انتقال اراضی خارج از محدوده قانونی شهرها حتی با ارائه اسناد رسمی ممنوع و بدون توجیه است. همچنین هر نوع نقل و انتقال اعم از رسمی، عادی، تفکیک، افراز، صدورسند و تغییر کاربری اراضی خارج از محدوده‌ قانونی شهرها ممنوع است. علاوه براین، اقداماتی از قبیل فروش اراضی در قالب سهام، فیش و غیره تحت عناوینی از قبیل باغ شهر، گلخانه و غیره که با هدف گریز از قانون صورت می‌گیرد حتی اگر با ارائه‌ اسناد رسمی باشد، اعمال مزبور را از لحاظ قانونی بودن توجیه نمی کند.

ارسال کننده: غزاله شریفی
تعداد بازدید: 1644
منبع: ghanongostar.com
ملک فروش هیچگونه وابستگی به بنگاه های املاک ندارد و تنها با هدف سهولت در امور معاملات ملکی ایجاد شده است
ملک فروش توسط سرور های اختصاصی و ابری پارس پک میزبانی و پشتیبانی می شود