ثبت شبکه اجتماعی

ثبت شغل

ثبت پروژه

ثبت مشاور املاک

سپردن ملک

سیر لاک پشتی رونق بازار مسکن رکود بازار مسکن ادامه دارد

با وجود آنکه با کاهش نرخ سود بانکی کارشناسان پیش بینی می کردند که رونق در بازار مسکن ایجاد شود اما رکود حاکم بر بازار نشان دهنده آن است که حداقل تا سال ۹۶ رونق به این بخش بر نمی گردد.


تحریریه پارسینه: به نظر می رسد برای ایجاد رونق در بازاری که از سال ۸۶ تاکنون به دلیلی افزایش بی رویه قیمت مسکن با رکود مواجه شده است باید تا سال ۹۶ منتظر ماند. زیرا جهش کم سابقه قیمت مسکن در سالهای ۸۵ و ۸۶ و در نتیجه کاهش قدرت خرید مردم باعث شد تا این بازار به یکباره در رکود فرو رفت و این رکود سایه سنگینی بر اقتصاد ایران انداخته است.
در سال جاری اما با اجرای سیاست کاهش نرخ سود بانکی برخی کارشناسان اقتصادی نسبت به ایجاد رونق در بخش بازار مسکن ابراز امیدواری کردند و نسبت به سرمایه گذاری در این بخش خوشبین شدند اما ظاهرا شواهد و جو حاکم بر بخش مسکن از انتظاری یک ساله برای خروج این بازار از رکود حکایت دارد.
در سال ۸۶ قیمت مسکن در حالی با افزایش ناگهانی خود به یکباره این بازار را در شوک فرو برد که دولت دهم برای رفع این دغدغه با طرح"مسکن مهر"که آن را باید دوران طلایی رونق بازار مسکن در کشور دانست به سرکار آمد تا با کنترل قیمت و با حذف زمین و خانه دار کردن مستاجران کم درآمد، یک ثبات نسبی را وارد بازار مسکن کند اما به دلایل شتاب زدگی در اجرای طرح و عدم نظارت کافی این طرح هم در بیشتر ابعاد با شکست مواجه شد.

رونق بازار مسکن در دراز مدت
در حال حاضر بازار مسکن در رکود به سر می‌برد و این رکود سایه سنگینی بر اقتصاد ایران انداخته است . حالا کارشناسان منتظر تاثیرات سیاست بانکی کاهش نرخ سود بر بخش مسکن هستند زیرا با کاهش سود بانکی به ۱۵ درصد، سرمایه‌گذاران در شبکه‌های بانکی سود کمتری را کسب می‌کنند و در نتیجه مجبور می شوند تابه جای بلوکه کردن سرمایه خود در بانک، آن را در بخش مسکن سرمایه گذاری کنند.
 
[باور کنیدادیت نشده ....]
 
البته پیش بینی کارشناسان اقتصادی زیادی خوشبینانه است زیرا شواهد حاکی از آن است که این طرح در بلند مدت جواب خواهد داد و بازار مسکن از سال آینده رشد می‌کند و تا رسیدن به یک بازار متعادل هنوز راه زیادی باقی مانده است. قطعا این طرح بانکی نتایج مثبتی در بازار مسکن بر جا خواهد گذاشت اما باید دید که این دوره درمان رکود چه مقدار زمان خواهد برد.
 
در همین رابطه رئیس سابق اتحادیه صنف مشاوران املاک گفت: کاهش نرخ سود بانکی می‌تواند موجب رونق مسکن شود، اما رونق بازار مسکن تنها با این مؤلفه رخ نمی‌دهد و دولت نیز باید ۶۰ تا ۸۰ درصد قیمت یک واحد مسکونی را وام بدهد تا صنعت ساختمان فعال‌تر شود.
رکود بازار مسکن تا انتخابات ۹۶
در همین حال یک کارشناس معتقد است که بخش مسکن تا قبل از انتخابات ریاست جمهوری در سال آینده از رکود خارج نخواهد شد. به گفته «سعید آگشته»، اقتصاد ایران در همه بخش‌ها معمولا هفت تا هشت ماه قبل و پنج تا شش ماه بعد از انتخابات ریاست جمهوری وارد رکود می شود و بازار مسکن نیز از این قائده مستثنی نیست. بنابراین از مهرماه سال جاری که وارد فضای رقابتهای انتخاباتی می شویم، حتما بازار مسکن با افت مواجه می شود و احتمالا از نیمه سال ۱۳۹۶ شرایط این بخش مقداری روشن تر خواهد شد.

ارسال کننده: تهمینه موسوی
تعداد بازدید: 466
منبع: پارسینه
ملک فروش هیچگونه وابستگی به بنگاه های املاک ندارد و تنها با هدف سهولت در امور معاملات ملکی ایجاد شده است
ملک فروش توسط سرور های اختصاصی و ابری پارس پک میزبانی و پشتیبانی می شود