ثبت شبکه اجتماعی

ثبت شغل

ثبت پروژه

ثبت مشاور املاک

سپردن ملک

دلایل رکود بازار مسکن

بازار مسکن همیشه در حال رونق و رکود است اما خیلی وقت است که از رونق بازار مسکن خبری نیست و از سال 1392 تا سال 1394 رکود بیشتری را در بازار مسکن مشاهده کرده ایم. در این مقاله به بررسی دوره های رونق و رکود،نحوه ی شکل گیری این دورها و به بررسی دلایل رکود می پردازیم.

درحقیقت دو دسته از عوامل درونی و برونی موجب ایجاد رکود مسکن به ویژه درطول سالهای 1392 تا 1394 شده اند که عوامل درونی شامل عدم تطابق الگوی عرضه و تقاضا در بخش مسکن، ورود و خروج سازندگان غیرحرفه‌ای و نهادهای مختلف به بخش مسکن، صنعت ساخت و ساز و دوره طولانی ساخت، عدم وجود زیرساخت‌های اطلاعاتی، قانونی و مالیاتی مناسب و هم‌چنین عدم وجود زیرساخت‌های نهادی است و عوامل برونی شامل فضای نامناسب کسب و کار کاهش رشد اقتصادی، ‌تغییر و تحولات بازار پول، بودجه عمومی، درآمدهای مالیاتی و نوسانات در بازار نفت است.

بررسی بلندمدت دوره های رونق و رکود

برای بررسی دوره های رونق و رکود مسکن از متغیرهایی مانند قیمت، ارزش افزوده و پروانه های ساختمانی استفاده می شود. اما بهترین بررسی برای رونق و رکود مسکن توسط بخش خصوصی صورت می گیرد. چون سرمایه گذاری های عمده در بخش مسکن و ساخت و ساز توسط بخش خصوصی صورت می گیرد و زمانی که نشانه هایی از رکود در بازار مسکن باشد این بخش سطح فعالیت جدید را کاهش می دهد تا بازار مکسن به حالت اولیه خود باز گردد. بنابراین قیمت مسکن و عوامل تاثیر گذار بر قیمت مسکن عوامل اصلی برای ایجاد رونق و رکود بازار مسکن هستند.

نحوه شکل گیری دوره های رونق و رکود مسکن

با افزایش قیمت مسکن، تقاضا برای سرمایه گذاری در این بخش نیز افزایش می یابد بنابراین ورود افراد غیرحرفه ای برای ساخت و ساز به بازار مسکن نیز افزایش می یابد که در این زمان اصطلاحا گفته میشود که بازار مسکن دچار رونق شده است.در پی این رونق باوقفه ی زمانی 2 تا 3 ساله بازار مسکن با افزایش عرضه مواجه میشود و روند معکوس در بازار مسکن رخ می دهد که بخشی از سازندگان حرفه ای و غیرحرفه ای از بازار مسکن خارج میشوند و به این وقفه ی زمانی اصطلاحا رکود در بازار مسکن گفته میشود.

بررسی دلایل رکود در بازار مسکن از سال 1392 تا سال 1394

بازار مسکن در سال های 1390 تا سال های 1392 با رونق اقتصادی روبه رو بوده است و پس از سال 1392 تا سال 1394 دارای رکود اقتصادی بوده است اما این رکود از رکودهای قبلی در بازار مسکن از عمق بیشتری برخوردار است به طوری که نرخ رشد مسکن با کاهش چشم گیری مواجه می باشد. همچنین نرخ رشد ارزش افزوده بخش مسکن در سال 1392 منفی شد.

عوامل برون بخشی ایجاد کننده ادوار تجاری در بخش مسکن

بازار مسکن به عنوان مهم ترین بخش اقتصادی در کشور از بخش های مختلفی تاثیر می پذیرد که بازار پول و تولید ناخالصی داخلی و بودجه خانوار از جمله این بخش هاست.

بازار پول:

بازار پول نقش بسزایی در بازار مسکن دارد که سیاست گذاری درست در این بازار می تواند باعث رشد و رونق بازار مسکن شود اما به نظر می رسد در سال های اخیر به دلایل عدم استقلال بانک مرکزی، کسری بودجه دولتها سیاست گذاری مناسبی در این بازار صورت نگرفته است و باعث رکود در بازار مسکن شده است.

تولید ناخالصی داخلی و بودجه خانوار:

فضای کسب و کار مناسب و بهبود روند تولید ناخالصی داخلی یکی دیگر از عوامل موثر در بازار مسکن می باشد چون رشد تولید ناخالصی داخلی باعث افزایش رشد نقدینگی و پس انداز خانواده می شود و زمانی که نقدینگی و پس انداز خانواده رشد کند قاضای مصرفی متناسب با نیاز کشور در بخش مسکن نیز افزایش می یابد.

ارسال کننده: غزاله شریفی
تعداد بازدید: 1282
منبع: www.isna.ir
ملک فروش هیچگونه وابستگی به بنگاه های املاک ندارد و تنها با هدف سهولت در امور معاملات ملکی ایجاد شده است
ملک فروش توسط سرور های اختصاصی و ابری پارس پک میزبانی و پشتیبانی می شود