ثبت شبکه اجتماعی

ثبت شغل

ثبت پروژه

ثبت مشاور املاک

سپردن ملک

نبض بازار مسکن همچنان کند می‌زند

در حالی فصل تابستان نیمه خود را پشت سر گذاشت که نبض بازار مسکن همچنان کند می‌زند.


تحریریه پارسینه: اگر این روزها سری به بنگاه‌های املاک بزنید چیزی جز گلایه مشاورین املاک  نخواهید شنید. به گفته بیشتر این مشاورین، در حالی که ماه دوم تابستان هم رو به اتمام است و با اینکه بیشتر جابجایی ها در این فصل انجام می گیرد اما  وضعیت بازار مسکن همچنان مانند سابق در رکود است و خبری از افزایش معاملات نیست.

اگرچه اقداماتی برای افزایش توان اقتصادی متقاضیان از جمله تسهیلات ۱۰۰ میلیون تومانی خرید و صندوق پس انداز مسکن انجام شده اما همچنان مشتریان، توان مالی برای ورود به بازار مسکن و پرداخت اقساط بلندمدت را ندارند، به همین دلیل اتخاذ چنین سیاست‌هایی هم نتوانسته تاثیر چندانی را بر بازار مسکن بگذارد.
 مهم‌ترین عامل تشدید رکود مسکن
 
در همین حال برخی کارشناسان مسکن نظرات متفاوتی درباره این رکود در بخش مسکن عنوان کرده اند؛ برخی از از آنها رکود حاکم در بازار مسکن را ناشی از سیاست‌های نادرست دولتی دانسته و افزایش تولید و عرضه نسبت به تقاضا را باعث امتداد این رکود عنوان کرده اند.

در همین رابطه مهدی صادقی کارشناس مسکن با اشاره به اینکه حتی با وام مسکن ۵۰ تا ۱۰۰ میلیونی هم افراد توانایی خرید مسکن ندارند، بیان کرد: سیاست های دولت در ارتباط با حوزه مسکن اشتباه است؛ مسکن مانند خودرو نیست که با وام ۲۰ میلیون تومانی بتوان آن را تهیه کرد. برای خرید یک مسکن حدود ۳۰۰ میلیون تومان پول نیاز است و این حجم پرداخت نه در توان بانک مرکزی است که تسهیلات پرداخت کند نه مردم توان باز پرداخت آن را دارند، بنابراین آنطور که پیداست رکود کماکان در این حوزه ادامه دارد.

در همین حال، یکی از مشاورین مسکن در کرج نیز معتقد است که پس  از اجرای برجام نیز هیچ تغییری در شرایط رکودی املاک و مسکن ، به وجود نیامده و اگر نگوییم که بازار مسکن بدتر شده، بهتر نیز نشده است.

البته برخی از  تحلیلگران بازار مسکن، نرخ بالای سود بانکی و نرخ پایین رشد اقتصادی طی سالیان اخیر، به‌عنوان مهم‌ترین عوامل تطویل رکود بخش مسکن می دانند.
همه این اظهار نظرها در حالی است که به گفته رئیس پیشین اتحادیه مشاوران املاک ، با ورود به نیمه دوم سال به تدریج بازار مسکن از رکود خارج می شود و سال آینده نیز شاهد شکوفایی اقتصادی خواهیم بود.
 
در نیمه دوم سال از رکود مسکن خارج می شویم 
 
«مصطفی قلی خسروی» تغییر قیمت ها در بازار مسکن را روندی زمانبر دانست و گفت: از سه سال پیش تاکنون مسکن در رکود است اما در ۶ ماه نخست امسال مرحله پیش رونق بازار را تجربه می کنیم تا به مرحله نخست خروج از رکود برسیم.
قلی خسروی تاکید کرد: ثبات سیاسی، ثبات اقتصادی را در پی دارد و افزود: موافقت های اخیر و قراردادهایی که با کشورهای خارجی منعقد شده و می شود، در رونق بازار مسکن بی تاثیر نخواهد بود و حضور طرف های خارجی در ایران بر بهبود شرایط اقتصادی و رونق بخش مسکن تاثیرگذار خواهد بود.
 
وی، بخشی از تغییر وضعیت مسکن را به دلیل پایین آمدن بهره بانکی تا ۱۵ درصد عنوان کرد و ادامه داد: عده ای که پیش از این سود بانکی دریافت می کردند اکنون پول خود را از بانک ها خارج و در جاهای دیگری مانند خرید مسکن سرمایه گذاری می کنند؛ به همین دلیل به رونق بازار امید هست.

ارسال کننده: تهمینه موسوی
تعداد بازدید: 421
منبع: پارسینه
ملک فروش هیچگونه وابستگی به بنگاه های املاک ندارد و تنها با هدف سهولت در امور معاملات ملکی ایجاد شده است
ملک فروش توسط سرور های اختصاصی و ابری پارس پک میزبانی و پشتیبانی می شود