ثبت شبکه اجتماعی

ثبت شغل

ثبت پروژه

ثبت مشاور املاک

سپردن ملک

چه زمانی اوراق مسکن بخریم؟ +جزییات

اگر می خواهید با وام مسکن خانه بخرید، تابستان اصلا فصل مناسبی نیست. البته منظور از وام مسکن، اوراق حق تقدم مسکن است که این روز ها مرز ۱۰۰هزار تومان را در نوردیده و گویا قرار نیست از سیر صعودی دست بردارد.

توصیه ما این است که در درجه اول به سراغ این اوراق نروید و اگر قصد داشتید با این اوراق مسکن بخرید، فعلا نخرید. چون تابستان فصلی است که قیمت این اوراق به بالاترین سطح خود می رسد و با کمی صبر می توانید همین اوراق را در پاییز و زمستان با قیمت های پایین تر خریداری کنید.
 
بدون سپرده گذاری وام مسکن بگیرید
دولت یازدهم که با رکود دست و پنجه نرم می کند تمام تلاش خود را به کار بسته تا مسکن از رکود خارج شود. در این مسیر تسهیلات مسکن یکم را معرفی کرد تا خانه اولی ها بتوانند با سپرده گذاری یک ساله نیمی از مبلغ وام به تسهیلات خرید خانه دست پیدا کنند اما معمولا جوانان 30 یا 40 میلیون تومان ندارند که یک سال پس انداز کنند. از این رو، این وام مورد استقبال اندکی قرار گرفت. در این میان، اوراق حق تقدم خرید مسکن این امکان را در اختیار متقاضیان تسهیلات قرارداده تا بدون سپرده گذاری وام دریافت کنند. این مطلب راز جاذبه اوراق حق تقدم مسکن است؛ یعنی بدون سپرده گذاری وام بگیرید.

قیمت و نرخ سود؛ دو مشکل اوراق مسکن
البته همه چیز به این خوبی نیست. شما برای دریافت این وام باید اوراق را تهیه کنید (مراحل تهیه اوراق را در نمودار ببینید). با هر ورق شما می توانید 500 هزارتومان وام دریافت کنید. یعنی برای وام 50 میلیونی (سقف وام در مشهد) باید 100 عدد اوراق تهیه کنید. قیمت این اوراق در فرابورس تعیین می شود و بسته به عرضه و تقاضا بالا و پایین می رود. در حال حاضر این رقم حدود 100 هزار تومان است. یعنی باید 10 میلیون تومان بپردازید تا وام 50 میلیونی را به دست بیاورید. مشکل دوم این اوراق هم نرخ سود نسبتا بالای آن است. در حال حاضر نرخ سود تسهیلاتی که با اوراق خریداری می شود 17.5 درصد است. این در حالی است که این نرخ در مورد تسهیلات مسکن یکم تنها 13 درصد است. لذا، نرخ سود بالا و قیمت سرسام آور دو اشکال بزرگ این اوراق است. این اشکالات آنقدر جدی است که جذابیتی برای خرید این اوراق باقی نمی گذارد. مگر این که شرایط خاصی داشته باشید. جدول زیر میزان اقساط این وام را برای شما به نمایش گذاشته است.

اوراق مسکن
 

اوراق مسکن
از نمودار بالا این گونه برمی آید که نرخ اوراق در حال حاضر به بالاترین رقم خود پس از پاییز 94 رسیده است. لذا توصیه می شود که فعلا از خرید اوراق دست بکشید تا بازار به تعادل برسد. پیش بینی می شود با اتمام فصل تابستان و آغاز فصول سرد سال، قیمت این اوراق به شدت کاهش پیدا کند.
 
الان زمان خرید اوراق نیست
به نوشته خراسان، اگر استدلال های بالا شما را برای نخریدن اوراق قانع نکرد، به شما توصیه می کنیم که اکنون اوراق نخرید. همانطور که گفته شد قیمت این اوراق در بازار شکل می گیرد و می تواند بالا و پایین برود. بنابراین، طبیعی است زمانی که تقاضا برای این اوراق بالاست، قیمت نیز بالا برود. دقیقا مانند این روزها. این روزها که عده ای تمایل به خرید مسکن دارند، به سراغ این اوراق می روند و سفته بازان نیز از این موضوع اطلاع دارند.

اوراق مسکن
 

اوراق مسکن
بنابراین، قیمت های بالایی شکل می گیرد که با واقعیات بازار همخوانی ندارد. مثلا قیمت اوراقی که سررسید آن 12 سال 96 است، 99 هزارتومان معامله می شود. این در حالی است که این اوراق کمی قبل تر قیمتی زیر 67هزارتومان داشته است. البته این مسئله تنها متعلق به امسال نیست و در سال های قبل نیز تجربه این چنینی داشته ایم که در تابستان قیمت اوراق زیاد شده و بعد از آن کاهش یافته است (سال قبل یک استثنا بود). به گونه ای که اختلاف 30 هزارتومانی در قیمت اوراق ایجاد کرده است.نمودار زیر این موضوع را نشان می دهد. پس اگر به هر دلیلی می خواهید با اوراق مسکن خانه دار شوید، کمی صبر کنید تا در آینده که قیمت اوراق کاهش می یابد اوراق را تهیه کنید.

اوراق مسکن

ارسال کننده: تهمینه موسوی
تعداد بازدید: 380
ملک فروش هیچگونه وابستگی به بنگاه های املاک ندارد و تنها با هدف سهولت در امور معاملات ملکی ایجاد شده است
ملک فروش توسط سرور های اختصاصی و ابری پارس پک میزبانی و پشتیبانی می شود