ثبت شبکه اجتماعی

ثبت شغل

ثبت پروژه

ثبت مشاور املاک

سپردن ملک

تسهیلات مسکن برای دهک‌های پایین جامعه کارآیی ندارد

رئیس کمیسیون عمران مجلس با انتقاد از سود بالای تسهیلات بانکی گفت: تسهیلات اوراق مسکن و صندوق برای افراد متوسط جامعه به بالا کارآیی دارد امّا برای کمک به دهک های پایین جامعه تأثیر زیادی نداشته است.

 رئیس کمیسیون عمران مجلس با انتقاد از سود بالای تسهیلات بانکی گفت: تسهیلات اوراق مسکن و صندوق برای افراد متوسط جامعه به بالا کارآیی دارد امّا برای کمک به دهک های پایین جامعه تأثیر زیادی نداشته است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در برنامه گفتگوی ویژه خبری یکشنبه شب شبکه دو سیما گفت: انتظار داریم که بانک مسکن به عنوان یک بانک تخصصی در حوزه مسکن در پی سودآوری نباشد و بیشتر به دنبال توسعه بخش مسکن باشد.

محمدرضا رضایی افزود: بانک مسکن هر کاری انجام دهد در خروج مسکن از رکود بیشتر از 30 درصد نمی تواند نقش داشته باشد و باید نگاه حاکمیتی فراتر از بانک مسکن باشد.

وی گفت: تسهیلات اوراق مسکن و صندوق برای افراد متوسط جامعه به بالا کارآیی دارد امّا برای کمک به دهک های پایین جامعه تأثیر زیادی نداشته است.

رضایی با بیان اینکه انتظار داریم بانک مسکن اساسنامه خود را عوض کند گفت: این بانک باید به دهک های پایین جامعه توجه کند زیرا آن ها هم حق دارند صاحب خانه شوند.

رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه بانک مسکن بیشتر در پی سودآوری است گفت: بانک مسکن باید تعامل و همراهی بیشتری داشته باشد.

رضایی با بیان اینکه باید به سمت تولید مسکن برویم افزود: بیشتر تسهیلات بانک مسکن برای خرید است و نه ساخت.

وی گفت: صدور پروانه های ساختمانی طبق آمار شهرداری تهران در 5 ماه امسال در مقایسه با مدت مشابه پارسال 13 درصد رشد داشته است و نه 50 درصد.

در ادامه مدیر اجرایی کانون سراسری انبوه سازان در ارتباط تلفنی با این برنامه گفت: باید اراده کامل حاکمیتی معتقد باشد که بخش مسکن ، بخش پیشران و موتور محرکه اقتصاد و یکی از راهکارها ی اساسی خروج از رکود اقتصادی است.

روح الله رحیم پور با اشاره به اینکه اقدامات مثبتی در بانک مسکن انجام شده است افزود: همان گونه که نرخ سود تسهیلات خرید مسکن کاهش یافت، نرخ سود تسهیلات ساخت هم باید کاهش یابد.

وی با بیان اینکه در هیچ جای جهان نرخ سود تسهیلات بیشتر از نرخ تورم نیست گفت: نرخ سود تسهیلات ساخت مسکن باید به گونه ای باشد که سرمایه گذار برای سرمایه گذاری در بخش ساخت و تولید مسکن تشویق شود.

رحیم پور افزود: بر اساس آمار وزارت راه و شهرسازی در ده سال آینده برای تثبیت بازار مسکن باید سالانه حداقل یک میلیون واحد مسکونی ساخته شود و در لایحه دولت برای برنامه ششم توسعه درباره مسکن نکته ای وجود ندارد.

وی اضافه کرد: بازار تولید مسکن رشد جزیی دارد اما رشد 50 درصدی مورد اشاره در این بازار وجود ندارد.

رحیم پور گفت: اگر از ساخت و ساز مسکن به ویژه بخش خصوصی حمایت نشود مشکلات مهمی از جمله حاشیه نشینی دامن گیر جامعه خواهد شد.

فرهاد بیضایی کارشناس بازار مسکن در ارتباط تلفنی با این برنامه گفت: بانک مسکن باید یک بانک توسعه ای باشد امّا رفتارهای بانک مسکن در گذشته و نبود نظارت مناسب در این بانک موجب شد بانک مسکن در برخی جاها رفتارهای تجاری از خود نشان دهد.

وی با بیان اینکه منابع بانک مسکن فقط در حوزه مسکن صرف نمی شود افزود: بانک مسکن در سال 1393 بیش از 8 هزار میلیارد تومان تسهیلات بین بانکی اعطا کرده است.

ارسال کننده: تهمینه موسوی
تعداد بازدید: 187
منبع: تسنیم
ملک فروش هیچگونه وابستگی به بنگاه های املاک ندارد و تنها با هدف سهولت در امور معاملات ملکی ایجاد شده است
ملک فروش توسط سرور های اختصاصی و ابری پارس پک میزبانی و پشتیبانی می شود