ثبت شبکه اجتماعی

ثبت شغل

ثبت پروژه

ثبت مشاور املاک

سپردن ملک

ابلاغ دستورالعمل تک ‌رقمی‌شدن نرخ سود تسهیلات به شعب بانک مسکن

مدیرعامل بانک مسکن گفت: با توجه به اهمیت سال جاری در خصوص تاکید بر رونق اقتصادی و خروج از رکود و همچنین دغدغه اشتغال به ویژه برای اقشار تحصیل‌کرده، بخش مسکن و ساختمان به عنوان پیشران خروج از رکود از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

به گزارش سرویس بازار ایسنا، بنابر اعلام بانک مسکن، محمدهاشم بت‌شکن در نشست خبری که به مناسبت عملکرد سه ساله این بانک در دولت یازدهم برگزار شد، با تاکید بر اینکه بخش مسکن و ساختمان با بیش از ۱۰۰ رشته از فعالیت ارتباط پسین و پیشین دارد و می‌تواند نقش لوکوموتیو و پیشران را در اقتصاد کشور داشته باشد، گفت: بنابراین تمام تلاش بانک این است تا بخش مسکن و ساختمان در راستای رونق اقتصادی نقش تخصصی و توسعه‌ای خود را به کار گیرد.

بت‌شکن ادامه‌داد: از طرف دیگر بانک مسکن همواره تلاش می‌کند تا بستر لازم برای خانه‌دار شدن خانوارهای متوسط با تاکید بر زوجین از طریق توانمندسازی و افزایش مبلغ تسهیلات را فراهم کند.

مدیرعامل بانک مسکن با اشاره به اینکه یکی از سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری در چارچوب سیاست‌های سرمایه‌گذاری، تجهیز پس‌انداز ملی است، افزود: در همین راستا نیز یکی از اهداف بانک، پیاده‌سازی تجهیز پس‌انداز ملی از طریق ارتقای فرهنگ پس‌انداز است.

وی پاسخ مناسب به تقاضای مصرفی خانوارها در حوزه مسکن را از جمله برنامه‌های بانک مسکن عنوان کرد و گفت: از همین رو طی یک‌سال گذشته سبد کاملی از تسهیلات خرید و ساخت مسکن توسط این بانک آماده و به متقاضیان ارائه شده است.

این مدیر ارشد بانک مسکن در تشریح سبد تسهیلاتی این بانک برای خرید و ساخت گفت: یکی از محصولات اصلی این سبد مبتنی بر تقویت فرهنگ پس‌انداز "صندوق پس‌انداز مسکن یکم" است که از خرداد سال گذشته تاسیس شد تا متقاضیان به شرط سپرده‌گذاری یک‌ساله بتوانند تا سقف ۸۰ میلیون تومان در تهران، ۶۰ میلیون تومان در مراکز استان‌ها و شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت و ۴۰ میلیون تومان در سایر شهرها تسهیلات خرید و ساخت مسکن دریافت کنند که این میزان برای زوجین برای یک پلاک ثبتی به دو برابر افزایش می‌یابد.

بت‌شکن با اشاره به اینکه نرخ تسهیلات صندوق یکم در ابتدای تاسیس این صندوق ۱۴ درصد و یکی از پایین‌ترین نرخ‌های سود در نظام بانکی بود، گفت: با وجود نرخ معقول ۱۴ درصد ارزیابی‌های ما این بود که این نرخ بالا است بنابراین به تناسب روند کاهشی نرخ تورم، نظام بانکی نرخ سود سپرده‌ها و نرخ سود تسهیلات را کاهش داد و بانک مسکن نیز در همین راستا روند کاهشی نرخ سود تسهیلات صندوق یکم را آغاز کرد تا خوشبختانه با اعلام رییس‌جمهور در پایان هفته دولت نرخ سود تسهیلات از محل صندوق یکم تک‌رقمی شد.

وی با بیان اینکه دستورالعمل اجرایی کاهش نرخ سود تسهیلات از ۱۳ شهریورماه به تمام یک‌هزار و ۲۵۵ شعب بانک مسکن در سراسر کشور ابلاغ شده است، تصریح کرد: با توجه به اهمیت احیای بافت‌های بافت‌های فرسوده و ناکارآمد شهری نرخ سود تسهیلات خرید و ساخت در این مناطق به ۸ درصد و این نرخ برای سایر مناطق شهری به ۹.۵ درصد کاهش یافت.

مدیرعامل بانک مسکن از کاهش حدود ۴۱ درصدی میزان اقساط پرداختی تسهیلات پرداختی صندوق پس‌انداز یکم نسبت به نرخ سود ۱۴ درصد در ابتدای افتتاح این صندوق خبرداد و گفت: قسط پلکانی تسهیلات ۸۰ میلیون تومانی در بافت فرسوده شهری تهران با سود ۸ درصد ۶۸۳ هزار تومان و برای سایر مناطق شهری تهران با سود ۹.۵ درصد ۷۴۲ هزار تومان است. قسط پلکانی تسهیلات ۶۰ میلیون تومانی در بافت فرسوده شهری مراکز استان‌ها و شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت با سود ۸ درصد به ۵۱۲ هزار تومان و در خارج از بافت فرسوده شهری این مناطق با سود ۹.۵ درصد به ۵۵۷ هزار تومان کاهش یافت که حاکی از کاهش ۴۱ درصدی میزان اقساط پرداختی دارد. همچنین میزان اقساط پلکانی تسهیلات ۴۰ میلیون تومانی در سایر مناطق شهری کشور برای بافت فرسوده با نرخ ۸ درصد ۳۴۱ هزار تومان و در خارج از بافت فرسوده شهری این مناطق با نرخ ۹.۵ درصد ۳۷۱ هزار تومان تعیین شد.

بت‌شکن با تاکید بر اینکه سقف بازپرداخت این تسهیلات به مدت ۱۲ سال (۱۴۴ ماه) است، از رشد مضاعف در تعداد افتتاح حساب صندوق پس‌انداز یکم به دلیل کاهش نرخ سود این تسهیلات خبرداد و گفت: تا روز چهارشنبه هفته گذشته ۶۸ هزار و ۷۸۶ فقره به مبلغ ۱۴ هزار و ۲۳۵ میلیارد ریال در این صندوق افتتاح شده است.

مدیرعامل بانک مسکن میانگین افتتاح حساب روزانه در صندوق پس‌انداز مسکن یکم در سال گذشته را ۱۶۹ فقره عنوان کرد و گفت: این میزان در سال ۹۵ با رشد حدود ۱۰۰ درصدی به ۳۸۴ فقره افزایش یافت و در روز چهارشنبه هفته گذشته ۵۷۰ فقره حساب در صندوق پس‌انداز مسکن یکم افتتاح شد که از رشد فزاینده حکایت دارد.

وی دریافت تسهیلات بدون سپرده و از محل خرید اوراق گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن (تسه) دومین محصول این بانک در بخش تسهیلات خرید و ساخت مسکن اعلام کرد و افزود: سقف این تسهیلات برای هر فرد در تهران ۶۰ میلیون تومان با مبلغ قسط ۸۹۵ هزار تومان، در مراکز استان‌ها و شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت ۵۰ میلیون تومان با مبلغ قسط ۷۴۶ هزار تومان و برای سایر مناطق شهری نیز ۴۰ میلیون تومان با مبلغ قسط ۵۹۶ هزار تومان در نظر گرفته شده که این میزان تسهیلات برای زوجین در تهران ۱۰۰ میلیون تومان، مراکز استان‌ها و شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت ۸۰ میلیون تومان و سایر مناطق شهری ۶۰ میلیون تومان و با نرخ سود ۱۷.۵ درصد است. این تسهیلات برای متقاضیانی در نظر گرفته شده که تمایل به انتظار یک‌ساله برای دریافت وام را ندارند.

این مقام مسئول در بانک مسکن گفت: محصول سوم تسهیلاتی این بانک به ویژه برای زوج‌های جوان ترکیبی از حساب «صندوق پس‌انداز یکم» با نرخ ۸ درصد برای بافت فرسوده و ۹.۵ درصد در سایر مناطق شهری و «اوراق حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن» با نرخ ۱۷.۵ درصد است. برای نمونه اگر یکی از زوجین با افتتاح حساب از تسهیلات صندوق یکم استفاده می‎کند زوج دیگر می‌تواند همزمان ۵۰ میلیون تومان تسهیلات از محل اوراق حق تقدم تسهیلات دریافت کند. سقف تسهیلات ترکیبی حساب صندوق یکم و اوراق حق تقدم برای تهران ۱۳۰ میلیون تومان، برای مراکز استان‌ها ۱۰۰ میلیون تومان و سایر مناطق شهری ۷۰ میلیون تومان است.

مدیرعامل بانک مسکن گفت: همچنین متقاضیانی که در صندوق پس‌انداز جوانان طی سال‌های ۷۹ تا ۸۱، سپرده‌گذاری کرده‌اند می‌توانند از تسهیلات بدون سپرده این بانک تا سقف ۶۰ میلیون تومان در تهران، ۵۰ میلیون تومان در مراکز استان‌ها و ۴۰ میلیون تومان در سایر مناطق شهری استفاده کنند.

وی گفت: پنجمین بسته تسهیلاتی خرید و ساخت بانک مسکن استفاده از تسهیلات بدون سپرده تا سقف ۶۰ میلیون تومان، ۵۰ میلیون تومان و ۴۰ میلیون تومان این بانک با نرخ ۱۸ درصد مصوب شورای پول و اعتبار است.

بت‌شکن تاکید کرد: در حال حاضر پنج محصول بانک مسکن با ویژگی‌ها، مکانیزم‌ها و نرخ‌های متفاوت ارائه می‌شود و متقاضیان بسته به نیاز خود می‌توانند از آن‌ها استفاده کنند.

مدیرعامل بانک مسکن از تسهیلات بانک مسکن را در بخش تقویت طرف عرضه و ساخت مسکن عنوان کرد و گفت: خوشبختانه بانک مسکن در راستای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی سیاست‌های اعتباری خود را برای انبوه‌سازان تسهیل کرده است. در حال حاضر تسهیلات ساخت به روش سنتی برای مجتمع (از دو واحد بیشتر) در تهران و شهرهای بزرگ ۱۱۰ میلیون تومان، به انبوه‌سازی به روش صنعتی ۱۳۰ میلیون تومان و انبوه‌سازی با روش‌های جدید مشروط بر انتقال فناوری‌های جدید به داخل کشور تا سقف ۱۵۰ میلیون تومان به ازای هر واحد مسکونی است. تسهیلات ساخت در مراکز استان‌ها به روش سنتی ۹۰ میلیون تومان، برای صنعتی‌سازی ۱۱۰ میلیون تومان و ساخت‌وساز با رویکرد ورود فناوری‌های جدید ۱۳۰ میلیون تومان تعیین شده است.

کاهش سهم تسهیلات بخش مسکن و ساختمان نسبت به کل تسهیلات

این مقام مسئول در بانک مسکن در ادامه به تشریح عملکرد تسهیلات اعطایی این بانک در سال جاری پرداخت و گفت: تسهیلات اعطایی شبکه بانکی در ۴ ماهه ابتدای سال با رشد ۳۸ درصدی مواجه بود و از ۹۴۰ هزار میلیارد ریال به ۱۲۹۵ هزار میلیارد ریال در پایان تیرماه افزایش یافت.

وی با بیان اینکه تسهیلات پرداختی به بخش مسکن و ساختمان با رشد ۱۰ درصدی از ۹۵ هزار میلیارد ریال در ۴ ماهه سال گذشته به ۱۰۵ هزار میلیارد ریال در ۴ ماهه امسال افزایش یافت تصریح‌کرد: در حالی که سهم تسهیلات بخش مسکن و ساختمان در ۴ ماه سال گذشته ۱۰ درصد از کل تسهیلات بود این میزان در ۴ ماهه امسال به ۸.۱۳ درصد کاهش یافت.

مدیرعامل بانک مسکن گفت: تسهیلات اعطایی این بانک از ۱۹هزار و ۹۸۴ میلیارد ریال تسهیلات در ۴ ماهه سال گذشته با رشد ۶۲ درصدی به ۳۲ هزار میلیارد ریال افزایش پیدا کرده است. این آمار بیانگر این است که بانک مسکن اقداماتی در جهت رونق بخش مسکن و ساختمان در دستور کار قرار داده است به طوری‌ که تسیهلات مشارکت مدنی احداث در پایان مرداد ماه سال جاری ۹۸ درصد از جهت مبلغ و ۴۹ درصد از جهت تعداد واحد مسکونی نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد را نشان می‌دهد.

بت‌شکن افزود: میزان تسهیلات پرداختی خرید مسکن در ۵ ماهه امسال نسبت به دوره مشابه سال گذشته ۶۵ درصد از حیث مبلغ و ۲۰ درصد از حیث تعداد افزایش داشته اشت. همچنین در بخش تسهیلات مشارکت مدنی ساخت به ترتیب استان‌های تهران با ۳۱۷ درصد رشد، اردبیل با ۳۰۰ درصد، یزد با ۲۲۳ درصد، کهگیلویه و بویراحمد با ۲۱۶ درصد و استان همدان با ۱۷۵ درصد رشد از نظر مبلغ پرداختی تسهیلات بیشترین رشد را در ۵ ماهه امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته داشته‌اند.

وی گفت: همچنین استان‌های سیستان و بلوچستان با ۱۳۸ درصد رشد، استان تهران با ۱۰۴ درصد رشد، آذربایجان‌غربی با ۸۵ درصد رشد، استان چهارمحال و بختیاری با ۷۳ درصد و اردبیل با ۶۷ درصد رشد بیشترین سهم را در میزان ارائه تسیهلات خرید مسکن طی ۵ ماهه امسال نسبت به ۵ ماهه سال گذشته داشته‌اند.

افزایش حجم سپرده‌های بانک مسکن به ۵۰۶ هزار میلیارد ریال در ۴ ماهه امسال

بت‌شکن از افزایش ۲۳ درصدی میزان سپرده‌های بانک مسکن در سال ۹۴ خبرداد و گفت: بر این اساس سپرده‌های بانک مسکن در همان سال به ۴۹۶ هزار میلیارد ریال رسید که این میزان در ۴ ماهه امسال حجم سپرده‌های بانک به ۵۰۶ هزار میلیارد ریال افزایش یافت.

مدیرعامل بانک مسکن به فعالیت این بانک در بخش مسکن مهر نیز اشاره کرد و گفت: قرارداد منعقده این بانک حدود ۵۰۲ هزار میلیارد ریال است که حدود ۴۷۰ هزار میلیار ریال تاکنون توسط بانک مسکن تسهیلات به مسکن مهر پرداخت شده است. از حدود ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار واحد مسکن مهر تاکنون یک میلیون ۶۸۰ هزار فقره فروش اقساطی شده و بالغ بر ۳۶۶ هزار میلیارد ریال مبلغ فروش اقساطی مسکن مهر توسط بانک مسکن است.

وی گفت: در صورت رفع موانع اجرایی برخی پروژه‌های مسکن مهر، بانک مسکن به سرعت به وظایف خود در حوزه تزریق منابع، وصول و فروش اقساطی اقدام می‌کند.

انتشار اوراق رهنی مسکن برای نخستین بار

ارائه خدمات حساب امانی با هدف تنظیم بازار پیش‌خرید و پیش‌فروش را از دیگر خدمات این بانک در سال جاری عنوان کرد و گفت: دستورالعمل ارائه خدمات حساب امانی به شعب بانک ابلاغ شده است.

وی از طرح تضمین معاملات اقساطی مسکن خبر داد و گفت: اگر انبوه‌سازان در شرایط رکود در نظر داشته باشند واحدهای خود را به صورت نقد و اقساط به فروش برسانند بانک مسکن نقش تضمین معاملات را با دریافت کارمزد ۲.۳ درصد سالانه (برای مدت ۵۰ ماه) بر عهده می‌گیرد که در حال حاضر دو طرح در این زمینه در حال عملیاتی شدن است.

بت‌شکن به استفاده از ظرفیت‌های بازار سرمایه برای تامین مالی بخش مسکن و ساختمان اشاره کرد و گفت: در این راستا تاسیس صندوق‌های زمین و ساختمان از سال گذشته با تاکید بر تقویت بخش عرضه مسکن در دستور کار قرار گرفت.

مدیرعامل بانک مسکن همچنین افزود: طی ماه‌های گذشته برای اولین بار اوراق رهنی مسکن را به مبلغ ۳ هزار میلیارد ریال منتشر کرد که یک گام بزرگ برای تجهیز منابع بانک از طریق بازار سرمایه که در کسر از دقیقه این 3000 میلیارد ریال فروش رفت. همچنین انتشار اوراق مرابحه در بازار سرمایه برای تولیدکنندگان مصالح ساختمانی و فولاد از جمله بسته خدمات مالی بانکی بانک مسکن در سال جاری بود.

تاسیس موسسات پس‌انداز و تسهیلات منطقه‌ای مسکن در دستور کار شورای پول و اعتبار

این مقام مسئول در بانک مسکن همچنین از تاسیس موسسات پس‌انداز و تسهیلات منطقه‌ای مسکن در مراکز استان‌ها با هدف کمک به تامین مالی بخش مسکن به ویژه در مناطق جغرافیایی خاص خبرداد و گفت: قرار است شورای پول و اعتبار دستورالعمل راه‌اندازی این نهاد جدید را سه‌شنبه هفته جاری بررسی کند. ویژگی اصلی این نهادها این است که تسهیلات فقط در شعاع جغرافیایی خاص ایجاد شده مصرف می‌شود.

بت‌شکن افزود: ۲۰ درصد سهام این نهاد از طریق بانک مسکن و ۸۰ درصد آن از طریق پذیره‌نویسی عام توسط آحاد مردم تامین می‌شود. این نهاد در یک منطقه جغرافیایی خاص فعالیت می‌کند و سهامدارانی که در آن سپرده‌گذاری می‌کنند علاوه بر اینکه از منفعت سپرده‌گذاری بهره‌مند می‌شوند، می‌توانند از منفعت سهامداری خود نیز بهره ببرد. اجرای پروژه‌های بزرگ کشور با توجه به سیاست‌های توسعه‌ای کشور و تاکید بر توسعه سواحل مکران و احیای بافت فرسوده در مناطق خاص، از طریق این نهاد مالی می‌توانند تامین مالی شوند.

مدیرعامل بانک مسکن ادامه داد: این موسسات به اتکای سرمایه جذب شده با نرخ‌های متعارف به یک منطقه خاص جغرافیایی تسهیلات در حوزه خرید و ساخت مسکن پرداخت می‌کنند. مهم‌ترین تفاوت این موسسات نسبت به بانک مسکن ارائه تسهیلات فقط در یک شعاع جغرافیایی خاص است. ضمن اینکه این موسسات می‌توانند پروژه‌های بزرگ مقیاس و انبوه‌سازی از جمله سواحل مکران را تامین مالی کنند.

وی همچنین گفت: با توجه به محدودیت‌های بودجه‌ای اتکا به استفاده از منابع بودجه برای پروژه‌های زیرساختی، عمرانی و شهرسازی با مشکل مواجه شده بنابراین معاون اول رییس‌جمهور در جلسه‌ای اعلام کرد به دنبال راهکارهایی برای توسعه شهرسازی و پروژه‌های زیرساختی بدون استفاده از منابع بودجه‌ای باشیم. در همین راستا نخستین قرارداد خدمات تامین مالی از طریق یک روش جدید با نام مدیریت دارایی‌ها با شرکت عمران شهرهای جدید برای تامین مالی به مبلغ ۱۰ هزار میلیارد ریال منعقد شد.

بت‌شکن ادامه داد: قرار است با به‌کارگیری روش‌های مختلف تجهیز منابع شامل تسهیلات، انتشار انواع اوراق صکوک در بازار سرمایه، تهاتر و مشارکت، پروژه‌های روبنایی و زیربنایی شهر جدید پردیس مانند مسجد، مدرسه، کلانتری و سایر خدمات توسط بانک مسکن تامین و احداث شود.

ارسال کننده: موسوی
تعداد بازدید: 259
منبع: ایسنا
ملک فروش هیچگونه وابستگی به بنگاه های املاک ندارد و تنها با هدف سهولت در امور معاملات ملکی ایجاد شده است
ملک فروش توسط سرور های اختصاصی و ابری پارس پک میزبانی و پشتیبانی می شود