ثبت شبکه اجتماعی

ثبت شغل

ثبت پروژه

ثبت مشاور املاک

سپردن ملک

آمادگی مجلس برای اصلاح قوانین زائد و موازی در راستای ایجاد رونق صنعت ساختمان

تهران-ایرنا- نایب رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در یادداشتی پیرامون آسیب شناسی صنعت ساختمان نوشت: مجلس شورای اسلامی آمادگی کامل دارد برای اصلاح قوانین موجود، تنقیح قوانین موازی و زائد و کمک ویژه به ایجاد رونق در صنعت ساختمان گام بردارد.

به گزارش خبرنگار پارلمانی ایرنا، حجت الاسلام والمسلمین سید ناصر موسوی لارگانی روز چهارشنبه در یاداشتی در مورد آسیب شناسی صنعت ساختمان نوشت: پروژه های ساختمانی پروژه هایی هستند که به صورت مستقیم یا غیر مستقیم بر زندگی افراد زیادی از شهروندان تاثیر می گذارند، از این رو باید نسبت به رعایت و تامین حقوق شهروندان اقدام شود .
در این نوشتار به پاره ای از مباحث آسیب شناسی صنعت ساختمان که صنعتی مهم و تاثیر گذار است و رکود موجود در آن یکی از مهمترین دلایل وضعیت نامناسب اقتصادی کشور در سالیان اخیر است پرداخته می شود :
1. مدیریت عرصه توسط سازمان ها و نهاد های عمومی که عمدتا با رویکرد سودگرایانه انجام میشود، یکی از مهمترین موانع و آسیب های این صنعت است، این درحالی است که نگاه این ارگانها باید مبتنی بر تسهیل در امور شهری و تامین زیرساخت ها باشد، قیمت عرصه نباید مدام افزایش یابد که این افزایش ها متعقابا موجب منجر به افزایش چند برابری قیمت مسکن می شود.
2. عدم وجود مدیریت واحد شهری در کلانشهر ها ، باعث شده است که مدیریت بخشی ، جزیره ای و گسسته در بخش ساختمان ایجاد شود، مثلا سازمان راه و شهر سازی، نظام مهندسی ساختمان، شهرداری، تعاونی های مسکن، بخش خصوصی و انبوه سازان و ... تحت مدیریت واحد نیستند و هر کدام برنامه خاص خود را دارند که نتیجه آن توسعه ناموزون شهرها می شود .
3. نبود زیرساخت های مناسب در توسعه شهری و شهرک های اطراف یکی دیگر از چالشهای مهم است، به طور مثال نبود حمل و نقل مناسب ، مراکز تفریحی ، آموزشی و ... در توسعه شهرها باعث می شود که ساکنین این مناطق پس از مدتی به سمت نقاط خاص و ویژه شهر سرازیر شوند و لذا مسکن از حالت سرمایه ای خارج می شود.
4. آسیب دیگر ، عدم مطالعه کامل در ایجاد شهرهای جدید است، باید قبل از ایجاد این شهرها، مطالعات جامعه شناسی و فرهنگی صورت پذیرد، اما متاسفانه بدلیل عدم انجام مطالعات دقیق و کارشناسی ، پس از تکمیل و بهره برداری ، افراد ساکن در این شهرهای جدید ، غیرهمگن و از اقوام مختلف بوده و پس از مدتی به دلیل عدم سازگاری با محیط از محل خارج می شوند.
5. سرمایه گذاری مستقیم موسسات مالی و بانک ها در ساختمان مشکل مهم دیگر است، بانکهایی که باید به صورت غیر مستقیم تسهیلات در اختیار بخش مسکن قراردهند خودشان به صورت مستقیم و از طریق شرکت های سرمایه گذاری وارد می شوند در صورتی که اگر افراد حرفه ای از تسهیلات بانکها بهره مند شوند قادر خواهند بود سرمایه های بخش های خصوصی را در چرخه تولید مسکنقرار دهند و به جای رکود، رونق را به ارمغان بیاورند.
6. تکنولوژی مورد استفاده در بخش مسکن در کشور ما سنتی است، در کشورهای دیگر با استفاده از سازه های سبک، مصالح ساختمانی جدید ، سازه های پیش ساخته و سازه هایی که عملیات سفت کاری و نازک کاری را با هم پیش برد ، قیمت مسکن به شدت کاهش یافته و بر کیفیت افزوده می شود . باید در کشور ما نیز به همین نحو اقدام شود .
7. در بسیاری از کشورهای دنیا به ویژه کشور های توسعه یافته، نهاد اصلی هدایت و کنترل ساخت و ساز، غیر دولتی و مردمی می باشند که شامل تهیه آئین نامه های ساختمانی، نظارت بر انواع فعالیت های مربوط به ساخت و ساز و تعیین صلاحیت های تخصص های مرتبط می باشد. در کشور ما به صورت مشترک توسط وزارت کشور، شهرداری ها و وزارت راه و شهر سازی و سازمان نظام مهندسی ساختمان انجام می گیرد که دارای دو اشکال عمده می باشد، 1) مدیریت منسجم و یکپارچه وجود ندارد 2) بروکراسی شدیدی بر آن حاکم است.
8. ساختمان سازی در کشور ما از مشاغل پر درآمد محسوب می شود و افراد غیر حرفه ای به این صنعت رو آورده اند و از طرف دیگر ضعف و تساهل واحد های نظارتی در این بخش، عدم فرهنگ پاسخگویی، و ضعف مسئولیت پذیری در شاغلین این صنعت باعث شده است که فعالیت این بخش به صورت حرفه ای صورت نپذیرد.
9. عدم توجه به موضوع بهداشت ایمنی و محیط زیست در ساخت و ساز یکی دیگر از مشکلات میباشد . سالانه عده بسیار زیادی در عملیات ساخت و ساز دچار نقص عضو و یا فوت می گردند. ضروری است با اصلاح راهکار ها و قوانین آموزش مستمر و موثر شاهد کاهش انواع سوانح و حوادث باشیم. عدم توجه به این بخش پیامدهای سو و ناهنجاری های اجتماعی را برای خانواده کارگران آسیب دیده در بردارد.
مجلس شورای اسلامی آمادگی کامل جهت اصلاح قوانین موجود ، تنقیح قوانین موازی و زائد و کمک ویژه به ایجاد رونق در صنعت ساختمان را دارد .

ارسال کننده:
تعداد بازدید: 140
ملک فروش هیچگونه وابستگی به بنگاه های املاک ندارد و تنها با هدف سهولت در امور معاملات ملکی ایجاد شده است
ملک فروش توسط سرور های اختصاصی و ابری پارس پک میزبانی و پشتیبانی می شود