ثبت شبکه اجتماعی

ثبت شغل

ثبت پروژه

ثبت مشاور املاک

سپردن ملک

موسسه های رهنی کارآمدی لازم را در بازار مسکن ندارد

کارشناس بازار مسکن با اعلام اینکه موسسات رهنی که دولت به دنبال ایجاد آن است ، کارآمدی لازم را ندارند، گفت: سابقه موسسات رهنی را می‌توان در سالهای قبل از انقلاب جستجو کرد.


به گزارش خبرگزاری صدا و سیما ؛ مقداد همتی در مصاحبه با رادیو اقتصاد افزود: منابع مالی این موسسات از محل سپرده گذاری متقاضیان مسکن در هر منطقه جمع آوری و براساس شرایط اقتصادی، اقلیمی، قیمت خرید واحد مسکونی و هزینه احداث مسکن همان مناطق صرف تامین مالی مسکن (تسهیلات خرید و احداث) می ‌شد.
وی همچنین با بیان اینکه موسسات رهنی به دلیل نا کارآمدی بعد از انقلاب با هم ادغام و بانک مسکن را شکل دادند ، اظهار داشت : زاغه نشینی، حاشیه نشینی، حلب آبادی همه و همه گواه موضوع ناکارآمدی موسسات مزبور در قبل از انقلاب اسلامی در ایران بوده است.
این کارشناس بازار مسکن گفت : دولت تدبیر و امید سیاست‌های حوزه مسکن خود را به سیاست‌ های تحریک تقاضا معطوف و از سیاست تحریک عرضه غافل مانده است.
وی در توضیح سیاست تحریک تقاضا و عرضه افزود: یکسری واحد مسکونی در کشور وجود دارد، دولت این واحدها را با تسهیلات خرید یا هر نوع تسهیلات دیگری جذاب یا متقاضیان را برای خرید مسکن توانمند می‌سازد و در سیاست تحریک عرضه با وجود کمبود مسکن در کشور دولت با اعطای تسهیلات جذاب انبوه سازان و سازندگان مسکن را برای احداث مسکن بیشتر تشویق می‌کند.
همتی تلفیق سیاست تحریک عرضه و تقاضای مسکن را بسیار کارآمد دانست و اظهار داشت: بر اساس سیاست مزبور بانک به سازندگان ساختمان تسهیلات با سود پایین به عنوان تسهیلات مشارکت مدنی در ساخت پرداخت و بعداز احداث مسکن به سرعت به دنبال تسویه وام نبوده بلکه همان وام را تبدیل به مشارکت اقساطی می‌کند به عبارتی بانک هم وام ساخت می‌دهد و هم این تسهیلات را تبدیل به وام خرید می‌نماید که در حال حاضر این بهترین راهکار برای پرداخت تسهیلات در حوزه مسکن است.
وی در ادامه از کمبود یک میلیون واحد مسکونی در کشور خبر داد و افزود: شکاف عرضه و تقاضای بازار مسکن در ایران افزون بر یک میلیون واحد است در این شرایط تبلیغ وام خرید، صندوق مسکن یکم و ایجاد موسسات رهنی منجر به خلاء کاذب در بخش مسکن و رونق تورمی می‌شود.
شورای پول و اعتبار سه شنبه هفته گذشته به دنبال پیشنهاد مشترک راه و شهرسازی و بانک عامل بخش مسکن دستور العمل اجرایی راه اندازی موسسات پس انداز و تسهیلات مسکن منطقه‌ای ( موسسات رهنی ) به عنوان یکی از روش‌های موثر در تامین مالی مسکن به تصویب رساند.
 

ارسال کننده: زیبا
تعداد بازدید: 183
ملک فروش هیچگونه وابستگی به بنگاه های املاک ندارد و تنها با هدف سهولت در امور معاملات ملکی ایجاد شده است
ملک فروش توسط سرور های اختصاصی و ابری پارس پک میزبانی و پشتیبانی می شود