ثبت شبکه اجتماعی

ثبت شغل

ثبت پروژه

ثبت مشاور املاک

سپردن ملک

میانگین نرخ سود بین بانکی در شهریور؛18.7 درصد

بانک مرکزی اعلام کرد: دامنه نرخ سود معاملات بازار از 24 تا 30 درصد در پنج‌ماهه سال 94 به 17 تا 22 درصد در شهریور امسال رسیده است.


به گزارش خبرگزاری صداوسیما ؛ بانک مرکزی با انتشار اطلاعیه ای با اشاره به انتشار برخی اخبار در رسانه ها مبنی بر افزایش نرخ سود بازار بین بانکی اعلام کرد :عملکرد بازار بین بانکی نشان می‌دهد که دامنه نرخ سود معاملات بازار از 24 تا 30 درصد در پنج‌ماهه اول سال 1394 به 17 الی 22 درصد در تاریخ بیست و یکم شهریور امسال  رسیده است.
این گزارش حاکسیت ؛نرخ سود موزون بازار در پنج‌ماهه اول سال 1395 با 8.9 واحد درصد کاهش نسبت به مدت مشابه سال قبل به 18.2 درصد رسید.
این نرخ در مرداد امسال معادل 18.7 درصد بوده است. بنابراین، حداقل نرخ سود بازار، مربوط به معاملات یک‌شبه و به میزان 17 درصد بوده است. اگرچه در این دوره، نرخ سود بازار بین بانکی ریالی در دامنه 17 تا 22 درصد حرکت کرده است، لیکن میانگین موزون نرخ سود درتاریخ مذکور 18.7 درصد بوده و بیانگر آن است که اغلب معاملات بازار با نرخ‌های نزدیک به حداقل (و نه حداکثر) نرخ سود بازار منعقد شده‌اند.لذا، وجود نرخ 22 درصدی در بازار از نظر حجم معاملات با این نرخ به عنوان مشاهده محدود و کم اثر است.
براساس اعلام بانک مرکزی ،تعداد اعضای فعال بازار بین بانکی ریالی از 27 بانک در پنج‌ماهه اول سال 1394 به 31 بانک در مدت مشابه سال 1395 رسیده است.
در پنج ماهه اول سال 1395، میانگین روزانه تعداد و ارزش معاملات انجام شده بازار به ترتیب با 35.1 و 78.9 درصد رشد نسبت به مدت مشابه سال گذشته به 100 فقره و 124.2 هزار میلیارد ریال رسیده است که این عملکرد در روز کاری بیستم شهریور ماه امسال  برابر با 118 فقره و 150.3 هزار میلیارد ریال بوده است.
متوسط ارزش هر معامله در بازار بین‌بانکی ریالی با افزایش 32.5 درصدی از 939 میلیارد ریال در دوره مشابه سال قبل به 1244 میلیارد ریال در پنج‌ماهه اول 1395 رسید که بیانگر فعالیت قابل توجه بانک‌های فعال در بازار بین‌بانکی ریالی است.
همچنین، بررسی معاملات بازار در پنج‌ماه آغازین سال 1395 به تفکیک نوع معاملات بیانگر آن است که به ترتیب 97 و 96.2 درصد از تعداد و ارزش معاملات مربوط به معاملات یک‌شبه است که با فلسفه تأمین مالی کوتاه‌مدت بازار بین‌بانکی سازگار است.
در کل، بانک‌ها برای احتراز از پرداخت جریمه‌های سنگین به بانک مرکزی بابت اضافه برداشت و محدودیت‌های متعاقب آن در سامانه چکاوک، عمده نیازهای نقدینگی آنی و کوتاه‌مدت خود را از بازار بین بانکی تامین کرده که این امر در توسعه حجم و ارزش مبادلات بازار بسیار موثر بوده است.
در سال 1393، تنگنای اعتباری بانک‌ها، نرخ سود بازار بین‌بانکی ریالی را با افزایش مواجه کرد. لیکن در سال گذشته در بازه زمانی پنج ماهه شهریور تا دی، بانک مرکزی با حضور فعالانه در بازار و انجام سپرده‌گذاری‌های جدید، تمدید سپرده‌گذاری‌های سابق، تجدید ساختار بدهی بانک‌ها و تبدیل اضافه‌برداشت برخی بانک‌ها به اعتبار در حساب‌جاری و همچنین تعدیل نسبت سپرده قانونی بانک‌های تجاری، مدیریت نقدینگی در بانک‌ها را تسهیل کرد.
مجموعه این اقدامات و کاهش فشار موجود بر بانک‌ها، به کاهش نرخ معاملات بازار در طول این دوره منجر شد و در ماه‌های بعد نیز استمرار یافت.
تحولات بازار بین بانکی و نرخ سود در این بازار متاثر از حجم معاملات و عرضه و تقاضای وجوه ازجانب بانک‌هاست. برای مثال در تیر و مرداد و نیز بهمن و اسفند هر سال عامل فصلی در جهت افزایش حجم و نرخ معاملات حرکت می‌کند. البته در پنج ماهه اول سال جاری ورود بانک‌های جدید و افزایش تعداد فعالان این بازار نیز بر این امر موثر بوده است.
در مجموع، بانک مرکزی با پایش روزانه بازار و تشکیل دو بار در هفته کمیته نظارت بر عملکرد بازار، رفتار بازیگران این بازار از نظر حجم معاملات و نرخ سود را به دقت مورد بررسی قرار داده و با برنامه‌ریزی و پیش‌بینی تقاضای نقدینگی بانک‌ها، از طریق هدایت موثر در بازار در جهت تعدیل نرخ سود بازار متناسب با اقتضائات اقتصاد کلان اقدامات لازم را انجام می‌دهد.
در خاتمه این اطلاعیه آمده است: امسال برخی سیاست‌ها و برنامه ها از قبیل تامین مالی بنگاه‌های کوچک و متوسط، خرید تضمینی گندم، روند بهبود فعالیت‌های اقتصادی و خروج از رکود، تعدیل نرخ سود بانکی و نظایر آن بر تحولات بازار موثر بوده و این بانک با توجه به جمیع جهات و تاثیرات سایر سیاست‌ها بر بازار، نسبت به هدایت موثر و فعال بازار اقدام می‌کند.
 

ارسال کننده: تهمینه موسوی
تعداد بازدید: 157
ملک فروش هیچگونه وابستگی به بنگاه های املاک ندارد و تنها با هدف سهولت در امور معاملات ملکی ایجاد شده است
ملک فروش توسط سرور های اختصاصی و ابری پارس پک میزبانی و پشتیبانی می شود