ثبت شبکه اجتماعی

ثبت شغل

ثبت پروژه

ثبت مشاور املاک

سپردن ملک

بانک ها تسهیلات با نرخ 15 درصد نمی دهد؟/ کاهش نرخ سود بانکی سپرده ها را از بانک ها خارج نمی کند

با گذشت بیش از دوماه از کاهش دو درصدی نرخ سود تسهیلات بانکی عملا بانک‌ها با روش‌های مختلف از کاهش نرخ سود بانکی خودداری می‌کنند.

گروه اقتصادی: وحید شقاقی شهری کارشناس مسایل اقتصادی در این رابطه به بولتن نیوز گفت: درست است شورای پول ‌و اعتبار تصمیم به کاهش نرخ سود بانکی می‌گیرد، اما عملا نرخ سود بانکی کاهش نمی‌یابد؛ هم‌اکنون بانک‌های مختلف از 18درصد به بالا برای سپرده‌ها سود می‌‌دهند، برای این کار هم دلایل خاص خود را دارند.


به گزارش بولتن نیوز، وی افزود: با اینکه شورای پول ‌و اعتبار نرخ سود را 15درصد کاهش داده و این احتمال که این نرخ به 12 تا 13 درصد کاهش یابد هم وجود دارد، اما عملا بانک‌ها با روش‌های مختلف از کاهش نرخ سود بانکی خودداری می‌کنند.

این کارشناس اقتصادی با بیان اینکه هر سیاستی که در کشور پیاده می‌شود مقدمات و الزاماتی دارد،تصریح کرد: اگر نتوانیم این مقدامات و الزامات را اجرایی کنیم، سیاست اجرایی نمی‌شود. ایجاد بازار غیرمتشکل پولی  و سامان دهی به موسسات غیرمجاز از مهمترین این اقدامات است 


وی افزود: هم‌اکنون بانک‌ها با روش‌های مختلف ازجمله ایجاد صندوق‌های ویژه تا 20، 22 درصد و حتی بیشتر سود می‌دهند. حتی برای کارمندان خود اعداد دیگری را تعیین می‌کنند. از سوی دیگر وقتی مثلا نرخ سود بانکی در بانک‌ها 15 درصد و در موسسات غیرمجاز 18درصد است، پول از سمت بانک به سمت موسسات غیرمجاز جابه‌جا می‌شود.

این کارشناس اقصادی خاطرنشان کرد: زمانی که موسسه‌های میزان و ثامن‌الحجج منحل شدند و پول آنها توسط بانک‌های دیگر پرداخت می‌شود، این سیگنال از سوی دولت داده می‌شود که پشتیبان مردم هستیم و از موسسات غیرمجاز حمایت می‌کنیم. در این شرایط مردم با خیال راحت در این موسسات سپرده‌گذاری می‌کنند و بانک‌ها نیز زیر بار کاهش نرخ سود بانکی نمی‌روند چون نظارت بانک مرکزی ضعیف است.


وی در پاسخ به این سوال که برخی معتقدند با کاهش نرخ سود بانکی احتمال خروج سپرده از بانک افزایش می یابد،گفت: اصلا مفهومی به نام خروج سپرده از بانک نداریم؛ چراکه در هر صورت پول به بانک برمی‌گردد و تنها اتفاقی که می‌افتد این است که سرعت ورود و خروج سپرده به نظام بانکی بیشتر  و سرعت گردش نقدینگی بیشتر می‌شود و بار تورمی را افزایش می‌دهد.

ارسال کننده: تهمینه موسوی
تعداد بازدید: 290
ملک فروش هیچگونه وابستگی به بنگاه های املاک ندارد و تنها با هدف سهولت در امور معاملات ملکی ایجاد شده است
ملک فروش توسط سرور های اختصاصی و ابری پارس پک میزبانی و پشتیبانی می شود