ثبت شبکه اجتماعی

ثبت شغل

ثبت پروژه

ثبت مشاور املاک

سپردن ملک

رشد پایین اقتصادی بیماری اقتصاد ما است

مشاور اقتصادی رئیس‌جمهور، گفت: عنوان بیماری اقتصادی امروز کشور ما رکود نیست، بلکه رشد پایین اقتصاد است.


مشاور اقتصادی رئیس‌جمهور، گفت: عنوان بیماری اقتصادی امروز کشور ما رکود نیست، بلکه رشد پایین اقتصاد است.
به گزارش فارس، مسعود نیلی مشاور اقتصادی رئیس جمهور امروز در نوزدهمین جلسه هیأت نمایندگان اتاق تهران با عنوان اینکه بیماری اقتصادی امروز ما رکود نیست، اظهار داشت: بیماری اقتصادی امروز رشد پایین اقتصاد است.
وی افزود: اگر بیماری اقتصادی را رکود عنوان کنیم، بنابراین سیاست‌گذاران برای حل آن به سمت کارهای کوتاه‌مدت سوق می‌یابد، اما اگر بگوییم مشکل اقتصادمان رشد کم است، آن وقت مسأله ما بنیادی‌تر و جدی‌تر می‌شود.
نیلی با تأکید بر اینکه نباید سیاست‌گذار را به سمت اقدامات کوتاه‌مدت سوق دهیم، گفت: باید شرایط بلندمدت رشد اقتصادی را در کشور فراهم کنیم.
مشاور اقتصادی رئیس جمهور بیان داشت: بنابراین هر آنچه که بهبود مختصر در سال 95 مشاهده می‌کنیم، عمدتاً برآمده از دو عامل یعنی برجام و ثبات اقتصادی است.
وی تصریح کرد: برآیند این دو عامل آرام آرام شرایطی در کشور به وجود آورده که هر دو به صورت ملایم روی اقتصاد کشور اثر می‌گذارد.
نیلی تصریح کرد: بنابراین باید هر دو را حفظ کنیم و ثبات اقتصاد کلان را باید حفظ کرد و مهمترین مسأله در ثبات اقتصاد کلان تورم بود.
مشاور اقتصادی رئیس جمهور بیان داشت: هیچ کشوری با تورم دو رقمی نتوانسته رشد اقتصادی پایدار به وجود آورد.
وی اظهار داشت: به همان میزان که تغییر در جزء سیار نقدینگی مشاهده می‌شود، باید مواظب اعضای دیگری که می‌توانند بر تورم تأثیرگذار باشد باشیم.
نیلی افزود: رشد پایه پولی یکی از عواملی است که بر تورم تأثیرگذار است و ما در سال 1393 کنترل سیار سخت‌گیرانه‌ای روی رشد پایه پولی اعمال کردیم و این هم باعث شد رشد پایه پولی ما به 10 درصد برسد که رکوردخوبی بود و اثرش را در سال 94 گذاشت.
مشاور اقتصادی رئیس جمهور با اشاره به اینکه خیلی از فعالان بخش خصوصی اظهار می‌کنند که اصرار دولت بر کاهش تورم باعث شده فعالیت اقتصادی کم باشد، گفت: این فرضیه درست نیست، بلکه باید مواظب باشیم که تورم زیاد نشود و در فضای ایجاد شده می‌توانیم، به رشد پایدار دست بیابیم.
وی در ادامه اظهار داشت: رشد مسکن را در نیمه دوم سال 95 و همچنین سال 96 مشاهده خواهیم کرد، چرا که شاخص‌های پیشران بخش مسکن نشان می‌دهد، تحرکی در بخش مسکن مشاهده شده و در آینده شاهد رشد زیاد این بخش خواهیم بود.
نیلی با اشاره به اینکه رشد سرمایه‌گذاری در سال 91 به صورت قابل توجهی منفی بود، گفت: هیچ کشوری نمی‌تواند با رشد سرمایه‌گذاری منفی رشد اقتصادی خوبی داشته باشد. 
مشاور اقتصادی رئیس جمهور بیان داشت: کشوری که مشکلات جدی در نظام بانکی داشته باشد، طبیعتاً نمی‌تواند به رشد اقتصادی مستمر فکر کند.
وی با بیان اینکه امیدواریم اقتصاد ما با تورم یک رقمی امسال را پشت‌سر بگذارد، بیان داشت: در سال‌های بعد از 95 با اقتصاد درون‌گرا نمی‌توان رشد اقتصادی داشت، در نتیجه ما نیاز به اقتصاد برون‌گرا و استفاده از منابع بین‌المللی داریم. 
نیلی بیان داشت: اگر چه تعریف واحدی از اقتصاد برون‌گرا نداریم و نمی‌دانیم که اقتصاد برون‌گرا به معنای کار کردن با کشورهایی مثل افغانستان، چین و عراق است یا به معنای کار کردن با همه کشورها است.
مشاور اقتصادی رئیس جمهور با تأکید بر اینکه در مورد مؤلفه‌های اصلی عدم وفاق وجود دارد، گفت: ما در رابطه با بخش خصوصی هم تعریف واحدی نداریم و نمی‌دانیم یک بنگاه به عنوان بخش خصوصی چقدر آزادی عمل دارد.
وی با بیان اینکه تأکید من بر روی اصلاحات اقتصادی از جمله نظام بانکی، بودجه و نظام ارزی است، گفت: اگر فضای سیاست این فرصت را برای اصلاحات به وجود نیاورد نمی‌توانیم به رشد اقتصادی برسیم.
وی در مورد این که چه عواملی در رشد اقتصادی سال 95 اثرگذار است، اظهار داشت: با توجه به اینکه پیش‌بینی می‌شد با تحریم‌های نفتی در اواخر سال 94 تولید نفت افزایش یابد، بنابراین وزارت نفت خودش را برای این موضوع آماده کرده بود و به محض برداشته شدن تحریم‌ها کار خودش را آغاز کرد.
نیلی تصریح کرد: بعد از برجام ما با افزایش جهشی در بخش نفت مواجه شدیم و بعد از افزایش 50 درصدی در ارزش افزوده نقش نفت سهم قابل توجهی در رشد اقتصادی 4.14 درصدی در بهار سال 94 داشت.
مشاور اقتصادی رئیس جمهور با تأکید بر اینکه عامل مهم در رشد اقتصادی سال 1395 همین افزایش جهشی تولید نفت است، تصریح کرد: البته با وجود افزایش زیاد در تولید نفت در سال 95 اما به دلیل کاهش قیمت نفت درآمد حاصل از صادرات نفت با سال 94 تفاوت چندانی نداشت.
وی بیان داشت: به طوری که درآمد نفت در سال 94، 33 میلیارد دلار بود و این درآمد در سال 95، 36 میلیارد دلار است، بنابراین علیرغم فروش بیشتر تفاوت چندانی در درآمد حاصل نشده است.
نیلی بیان داشت: اگر قرار بود سال 95 را با قیمت‌های موجود و بدون برجام به نتیجه برسانیم، درآمدهای نفتی امسال 22 میلیارد دلار می‌شد و اگر قیمت نفت معادل سال 1392 بود، درآمد حاصل از صادرات نفت با برجام 91 میلیارد دلار می‌شد.
مشاور اقتصادی رئیس جمهور گفت: با توجه به اینکه به کاهش قیمت نفت توجه نمی‌شود، بنابراین راجع به آثار برجام دچار اشتباه می‌شویم.
وی با  اشاره به اتفاق دیگری که در اقتصاد کشور افتاده است، گفت: اقتصاد ما از سال 1392 به بعد فضای باثباتی را در اقتصاد کلان داشته، به طوری که تورم کاهش و نرخ ارز ثبات داشته است و همین موضوع امکان برنامه‌ریزی برای آینده را فراهم کرده است.
نیلی اظهار داشت: از طرفی کاهش تورم نقطه به نقطه از سال گذشته باعث شد، بانک مرکزی ملاحظاتی در بازار بین بانکی انجام داد و این امر منجر به نرخ سود حقیقی بعد از یک دوره افزایش که فشار زیادی به تولیدکننده و مصرف‌کننده داشت را باعث شد که آثار آن را هم اکنون مشاهده می‌کنیم، به طوری که جزء سیال نقدینگی در حال افزایش است. 
مشاور اقتصادی رئیس جمهور گفت: وقتی نرخ سود حقیقی کم می‌شود مصرف‌کننده تصمیمش به سمت مصرف تغییر می‌کند و در نتیجه رشد مصرف کالای بادوام را شاهد می‌شویم.
وی با بیان اینکه بالاترین نرخ رشد کالای بادوام در سال 95 دیده می‌شود، اظهار داشت: این امر نشان می‌دهد، بهبود نسبی در اقتصاد اتفاق افتاده است.
نیلی با بیان اینکه قیمت مسکن 4 سال ثابت مانده است، گفت: آمار معاملات نشان می‌دهد، به تدریج در این زمینه در حال رشد هستیم. 
مشاور اقتصادی رئیس جمهور بیان داشت: دولت در سال گذشته مقدار مخارجش رشد زیادی داشته و از ابتدای زمستان سال 94 تا آخر تیر امسال دولت به عنوان متقاضی با رشد زیادی وارد بازار شده است.
وی گفت: آمار صادرات نشان می‌دهد، در نیمه اول سال 95 صادرات افزایش قابل توجهی داشته، به طوری که 15.3 درصد رشد صادرات بدون میعانات گازی در 5 ماهه سال 95 نسبت به 5 ماهه سال 94 را تجربه کرده‌ایم.
نیلی بیان داشت: در قسمت صادرات فلزات و رشد صادرات غیرنفتی برجام تأثیرگذار و رشد خوبی را شاهد بودیم.
معاون اقتصادی رئیس جمهور بیان داشت: بنابراین شاید بتوان گفت اتفاقاتی که در سمت تقاضا افتاده، باعث شده که سمت عرضه متأثر شود و شاهد تحرک در تولید بوده‌ایم. 
وی تصریح کرد: در سه ماهه اول سال 1393 رشد تولید بیشتر از فروش بوده، اما در فصل اول 1395 رشد فروش بیشتر از رشد تولید بوده و این علامت خوبی برای استمرار تولید است. 
نیلی تصریح کرد: در سال 95 رشد فروش گسترده‌تر از سال 94 بوده که البته شاهد نقش مثلث خودرو در این بخش هستیم، البته این رشد مربوط به 4 یا 5 رشته می‌شود و هنوز صنایع مرتبط با ساختمان رشد منفی دارد، اما در صنایعی مثل خودرو و فلزات بیشترین رشد را شاهد هستیم.
مشاور اقتصادی رئیس جمهور با بیان اینکه رشد اقتصادی سال 95 خوب است، اظهار داشت: احتمال رشد اقتصادی 5 تا 6 درصد بسیار زیاد است و حتی ممکن است رشد اقتصادی 5 تا 7 درصدی هم حاصل شود.
وی تصریح کرد: ما یک شوک بزرگ نفتی در سال 94 تجربه کردیم که کمتر به این موضوع پرداخته شده است.
نیلی گفت: دوره افزایش قیمت نفت اخیر طولانی‌ترین دوره افزایش قیمت نفت و دوره کاهش قیمت نفت اخیر هم کوتاه‌ترین زمان کاهش قیمت نفت بوده و طی 50 سال گذشته چنین شوکی در بازار نفت را تجربه نکرده‌ایم.
معاون اقتصادی رئیس جمهور بیان داشت: طولانی‌مدت شدن افزایش قیمت نفت باعث شد که کشورهای صادرکننده نفت، اقتصاد خود را به نفت وابسته کنند و زمانی که قیمت نفت کاهش یافت خیلی به نفع کشورهای واردکننده نفت نشد، اما کشورهای صادرکننده نفت آسیب دیدند.
وی تصریح کرد: هنوز بودجه دولت تحت تأثیر کاهش قیمت نفت قرار دارد.
نیلی با طرح این سؤال که آیا رشد اقتصادی سال 95 می‌تواند در سالهای آینده استمرار یابد، گفت: ما احتیاج داریم، اقتصاد رشد بالا و پایدار داشته باشد. 
معاون اقتصادی رئیس جمهور بیان داشت: مطمئناً اثر نفت در رشد اقتصادی سال 96 و بعد از آن مشاهده نخواهد شد و اگر هم مشاهده شود، بسیار اثر کمی دارد. 
وی گفت: بودجه امسال به دلایل مختلف بیشترین رشد را تجربه کرده، ولی در سال آینده بودجه ضرر یا سودی به رشد اقتصادی نمی‌رساند و تقریباً اثر آن خنثی است. 
نیلی با بیان اینکه آثار برجام در رشد اقتصادی سال 95 ظاهر شده است، گفت: می‌توانیم انتظار داشته باشیم تا در سال 96 تسهیل تجارت استمرار یابد. 
معاون اقتصادی رئیس جمهور گفت: افزایش تولید گاز در سال 95 در رشد اقتصادی مؤثر بود، بنابراین از آنجا که انتظار می‌رود در سه ماه ابتدای سال 96 عسلویه به طور کامل به بهره‌برداری برسد، این امر می‌تواند بر رشد اقتصادی سال 96 اثر بگذارد.
وی با بیان اینکه ما در سال 95 در بزنگاه تاریخی قرار داریم، گفت: سرنوشت اقتصاد ما در سالهای بعد به امسال وابسته است و اگر شرایط رو به بهبودی که در سال 95 به وجود آمده خوب استفاده کنیم، در سالهای 96 و 97 این شرایط می‌تواند به فرصت تبدیل شود و اگر این اتفاق نیفتد، در سال 96 دوباره شاهد رشد پایین اقتصادی خواهیم بود.
 

ارسال کننده: تهمینه موسوی
تعداد بازدید: 410
منبع: تابناک
ملک فروش هیچگونه وابستگی به بنگاه های املاک ندارد و تنها با هدف سهولت در امور معاملات ملکی ایجاد شده است
ملک فروش توسط سرور های اختصاصی و ابری پارس پک میزبانی و پشتیبانی می شود