ثبت شبکه اجتماعی

ثبت شغل

ثبت پروژه

ثبت مشاور املاک

سپردن ملک

دستور رهبری به دولت درباره مسکن مهر

مقام معظم رهبری دو سال پیش به دولتمردان فرمودند، "اگر احتمالاً با اصل مسکن مهر مخالفتی وجود دارد، اما اکنون چند میلیون نفر چشم انتظار تکمیل مسکن مهر هستند و باید این کار به طور جدی پیگری شود..." . مخالفان مسکن مهر در این دو سال چه کردند؟

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، اوایل شهریورماه سال 93 رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار رئیس‌جمهوری و اعضای هیئت دولت با ایشان، "ایجاد و افزایش آرامش روحی و روانی در جامعه، کنترل تورم و تثبیت قیمت ارز و نیز اجرای طرح نظام سلامت را از اقدامات باارزش و خوب دولت یازدهم در یک ‌سال گذشته برشمردند و همه‌ دولت‌مردان را به حفظ و تقویت جهت‌گیری و روحیه‌ی انقلابی، تکیه بر ظرفیت‌ها و تولید داخلی، اجرای دقیق سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، توجه ویژه به بخش کشاورزی و صنایع تبدیلی در روستاها، جدی‌گرفتن ادامه‌ رشد علمی و تقویت شرکت‌های دانش‌بنیان، موضع‌گیری صریح در قبال مسائل منطقه و جهانی به‌ویژه دخالت‌های آمریکا، حفظ انسجام درونی دولت، رعایت خطوط قرمز و فاصله‌گذاری‌ها به‌ویژه در موضوع فتنه‌ سال 88 و سعه‌ی صدر و آرامش در قبال انتقادهای منصفانه توصیه کردند."

در این دیدار امام خامنه‌ای توصیه‌هایی را به دولت یازدهم داشتند. پانزدهمین و آخرین توصیه‌ ایشان تکمیل پروژه‌های مسکن مهر  بود. رهبر معظم انقلاب در این‌باره به رئیس‌جمهوری و اعضای هیئت دولت فرمودند؛  «اگر احتمالاً با اصل طرح مسکن مهر یا نحوه‌ تزریق اعتبارهای بانکی به آن مخالفتی وجود دارد، اما این را هم بدانیم که اکنون چند میلیون نفر چشم‌انتظار تکمیل مسکن مهر هستند و باید این کار به‌ طور جدی پیگیری شود و به اتمام برسد.»

به گزارش تسنیم، طی سه سال اخیر وزیر راه و شهرسازی نشان داده با مسکن مهر به ‌طور اساسی مخالف است و این مسئله به‌خوبی در اظهارنظرها و انتقادات بسیار تند آخوندی به این طرح مشهود است. مزخرف، سیب گندیده، طرح پوپولیستی، فاجعه‌بار و... همگی واژه‌هایی بوده که وزیر راه و شهرسازی برای انتقاد از مسکن مهر آنها را بیان کرده است.

از سوی دیگر بر خلاف ادعای تنی چند از مسئولان وزارت راه و شهرسازی در خصوص پیگیری تکمیل و تحویل واحدهای مسکن مهر، اما در عمل بسیاری از پروژه‌های این طرح در وضعیت نابسامانی به سر می‌برند. واحدهای مسکن مهر پردیس مشتی از خروار است که طی سه سال اخیر درگیر وعده‌های پیاپی برای تکمیل بوده، اما در عمل افزایش قیمت‌ها و تاخیرات بیش از حد نصیب متقاضیان مسکن مهر شده است.

هم‌اکنون مجموع پیشرفت فیزیکی مسکن مهر پردیس 76 درصد بوده و از 82 هزار واحد آن تاکنون حدود 13 هزار واحد افتتاح شده است. پیشرفت خدمات زیربنایی و روبنایی مسکن مهر این شهر به ترتیب 52 و 41 درصد است. همچنین پیشرفت آماده‌سازی مسکن مهر در فازهای 3، 5، 9 جدید، 9 قدیم، 8، 11 و ایوانکی به ترتیب 90 درصد، 24.5، 16.8، 83، 34.3، 59.7 و 95.8 درصد (در مجموع 40 درصد) است. کل پیشرفت فیزیکی آماده‌سازی واحدهای مسکن مهر پردیس 52.1 درصد است.

کل پیشرفت خدمات روبنایی واحدهای مسکن مهر پردیس 41.58 درصد است.

گرچه طی دو سه ماه اخیر پروژه‌های مسکن مهر پردیس از حالت توقف درآمده و مقداری رو به جلو حرکت می‌کند، اما با این حال نمی‌توان زمان مشخصی را برای اتمام این واحدها متصور شد. این وضعیت در سایر پروژه‌های مسکن مهر سراسر کشور نیز حاکم است و دولت نخواسته یا نتوانسته به وعده‌های انتخاباتی خود جامه عمل بپوشاند. دولت یازدهم ماه‌های پایانی عمر خودش را سپری می‌کند، اما متاسفانه هیچ برنامه‌ای (به جز مسکن اجتماعی که پس از سه سال و اندی همچنان روی کاغذ است) برای خانه‌دار کردن اقشار کم‌درآمد جامعه ندارد.

به نظر می‌رسد حق قانونی مردم در داشتن "سرپناه" با مخالفت هایی که از سوی دولتمردان با مسکن مهر که یک مسکن ارزان است، ابراز می شود، در اولویت برنامه دولتی‌ها نیست.

انتهای پیام/

ارسال کننده: تهمینه موسوی
تعداد بازدید: 241
منبع: تسنیم
ملک فروش هیچگونه وابستگی به بنگاه های املاک ندارد و تنها با هدف سهولت در امور معاملات ملکی ایجاد شده است
ملک فروش توسط سرور های اختصاصی و ابری پارس پک میزبانی و پشتیبانی می شود