ثبت شبکه اجتماعی

ثبت شغل

ثبت پروژه

ثبت مشاور املاک

سپردن ملک

برای دریافت وام خرید آپارتمان ، اوراق مسکن بخرم یا سپرده گذاری کنم ؟ کدام روش مقرون به صرفه است ؟

جهت پاسخ به این سوال ، وضعیت وام 80 میلیونی خرید مسکن از طریق اوراق و وام 120 میلیون تومانی صندوق پس انداز مسکن را با هم در شهر نمونه مثل مشهد ، مقایسه می کنیم .

برای ساده تر شدن پاسخ مثالی میزنیم ، فرض کنید زوجی قصد خرید 90 متر مربع آپارتمان در مشهد ، از قرار هر متر 3 میلیون تومان را در زمستان سال 95 دارند؟

الف ) حالت اول وام : دریافت وام فوری از طریق خرید اوراق مسکن، در این حالت بانک به شما دو نفر 80  میلیون وام خرید می دهد ( از ده میلیون وام جعاله جهت ساده تر کردن توضیح مسئله صرفنظر می کنیم )  . سود این اوراق در حال حاضر 17.5 درصد است .

ب ) حالت دوم وام : هر یک از زوجین سی میلیون ( جمعا شصت میلیون ) به مدت یکسال در صندوق مسکن یکم سپرده گذاری می کند  و پس از یکسال می تواند مبلغ شصت میلیون ( جمعا 120 میلیون ) وام دریافت کنند . سود این صندوق در حال حاضر جهت بافت غیر فرسوده 9.5 درصد است .

{{ مطالعه جدید : مبلغ تسویه وام بانک مسکن قبل از سررسید چقدر است ؟}}

 

نتیجه گیری نهایی :
حالت الف و حالت ب1 :  
در صورتی که قیمت مسکن راکد بماند ، همه چیز به نفع شما تمام شده است چون برای خرید آپارتمان مبلغ آورده نقدی شما از 172 میلیون به 129 میلیون کاهش پیدا کرده است و از طرفی تقریبا همان مبلغ اقساط را پرداخت می کنید.

حالت الف و حالت ب2 :  
در صورتی که قیمت ده درصد افزایش یابد ، سیساست شما جواب نداده است زیرا برای خرید آپارتمان مبلغ آورده نقدی شما از 172 میلیون به 186 میلیون افزایش پیدا کرده است و از طرفی تقریبا همان مبلغ اقساط را پرداخت می کنید.
حالت الف و حالت ب3 :  
در صورتی که قیمت بیست درصد افزایش یابد ، شما 41 میلیون بیشتر پول پرداخت کرده اید زیرا  برای خرید آپارتمان مبلغ آورده نقدی شما  افزایش پیدا کرده است و از 172 میلیون به 213 میلیون رسیده است . اقساط شما نیزهمان است
حالت الف و حالت ب3 :  
در صورتی که قیمت سی درصد افزایش یابد ،  کار سختی پیش رو دارید  . برای خرید آپارتمان مبلغ آورده نقدی شما   از 172 میلیون به 240 میلیون رسیده است .که همان سال گذشته می توانستید با آن کل آپارتمان را به صورت نقدی بخرید و قسط و وام را نیز کنار گذاشته باشید

 

ذکر این نکته لازم است که اعداد فوق می تواند برای متراژ و قیمتهای مختلف نتایج متفاوتی داشته باشد ، جهت باز کردن بیشتر مسئله جدول آپارتمان 120 متری با متوسط قیمت هر متر 3 میلیون نیز در زیر آورده شده است که تفسیر آن به عهده خواننده گذاشته می‌شود

 

ارسال کننده: مهندس موسوی
تعداد بازدید: 20979
ملک فروش هیچگونه وابستگی به بنگاه های املاک ندارد و تنها با هدف سهولت در امور معاملات ملکی ایجاد شده است
ملک فروش توسط سرور های اختصاصی و ابری پارس پک میزبانی و پشتیبانی می شود